Detaylar

Eskişehir’de bulunan TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEİ) bünyesinde planlanan büyük bir yatırım projesi olan ECM Brewery sisteminin en önemli parçasını Rotaplast A.Ş. 2010 yılında başarıyla tamamlamıştır.
Rotaplast tarafından yapılan iş , modern jet motorlarının içinde bulunan BLİSK parçasının TEİ tesislerinde üretilebilmesi için yurt dışından alınacak ECM makinesini çalıştıracak BREWERY tesisinin komple anahtar teslim taahhüdüdür.
Yapılan bu tesis ile uçak motorları konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olan TEİ , Türkiye’nin ilk yekpare kompresör pale ve disk parçası (blisk) üretimini başarıyla gerçekleştirmiştir. Söz konusu üretim günümüzün en önemli ticari uçak motoru geliştirme projelerinde olan ve Boeing 747-8 ve 787 Dreamliner’a güç veren GEnx motoru için 5nci kademe kompresör blisk parçası için yapılmıştır.
Blisk projesi dünyada havacılık sektöründe en son teknolojilerin kullanılmasıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu yatırım ile TEİ dünyada bu teknolojiye sahip ender firmalardan biri olmuştur.Yüksek teknoloji kullanılarak üretilen bu yeni nesil blisk ve spoollar jet motorlarında önemli oranda ağırlık ve zararlı emisyonu azaltarak yakıt tasarrufu ile daha üstün performans sağlamaktadır.
Ülkemiz havacılık sanayinin geldiği noktanın bir göstergesi olan bu yatırım için Savunma Sanayi Müsteşarı Eylül 2010 tarihinde TEİ’yi ziyaret etmiş ve yapılan tesisleri yerinde görmüştür.
2000 yılından beri TUSAŞ A.Ş.’ye hizmet veren Rotaplast bu tesisi de istenilen zamandan önce ve beklentilerin çok üstünde bir kalitede tamamlayarak Türkiye için gurur kaynağı olan bu projenin önemli aktörlerinde biri olmanın gururu içindedir.